RE:Source stärker fokus på nästa fas av den cirkulära omställningen

RE:Source välkomnar Pernilla Dahlman som ny verksamhetsstrateg till vårt programteam. Hon kliver in i en tid där Sverige står inför stora omställningar och mycket mer behöver göras för att använda våra resurser på ett hållbart sätt.
Klimatförändringar, förlust av biologisk mångfald och fortsatt hög materialanvändning sammanfaller med geopolitisk osäkerhet, ökat regleringstryck, försörjningsrisker, snabb teknikutveckling och hårdnande internationell konkurrens om resurser. Det ställer nya krav på hur vi använder och värderar våra resurser, och på vår förmåga att ställa om.
– Om fokus de senaste åren har varit att bygga kunskap och visa på möjligheterna med cirkulära lösningar, behöver nästa steg handla mer om att få rätt lösningar att skala och bidra till förändrade produktions- och konsumtionssystem. Cirkularitet kan bli ett kraftfullt verktyg för att minska resursanvändning, klimat- och naturpåverkan, ekonomiska värdeförluster och strategiska beroenden, och därmed stärka vår beredskap för framtiden, säger Pernilla Dahlman.
Från kunskap till genomslag
I sin nya roll kommer Pernilla att arbeta med RE:Sources fortsatta utveckling och med hur programmets samlade kunskap, nätverk och resultat kan tas vidare för att möta framtidens behov.
– Hur kan RE:Sources mångåriga arbete tas vidare och bidra till att möta dagens och morgondagens utmaningar? Och hur säkerställer vi att den transformativa förmåga, kompetens och de strukturer som programmet har byggt upp kommer till fortsatt nytta? Det ser jag fram emot att utforska tillsammans med programmets aktörer, säger Pernilla Dahlman.
Pernilla Dahlman har en bakgrund som affärsutvecklingsstrateg och är grundare av Circular Business Lab på RISE. Under många år har hon arbetat med att hjälpa företag och samhällsaktörer att ställa om till cirkulära och resilienta affärsmodeller. Hon kombinerar strategiskt ledarskap med erfarenhet av affärsutveckling, innovation och hållbar omställning.
Med Pernilla på plats stärker RE:Source sin kapacitet att ta nästa steg i arbetet för ett mer resurseffektivt och cirkulärt samhälle, från kunskap och lösningar till bredare genomslag och förändring.
Vill du veta mer om RE:Sources fortsatta arbete eller diskutera möjligheter till samverkan? Kontakta Pernilla Dahlman på pernilla.dahlman@ri.se.


